Lut
12

Dzień Bezpiecznego Internetu – podsumowanie

W piątek 7 lutego br. w Szkole Podstawowej w Sztutowie odbyło się spotkanie edukacyjne pn. Dzień Bezpiecznego Internetu. Święto to obchodzone jest od 2004 roku w lutym (w tym roku przypada 11 lutego) z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.
Piątkowe spotkanie zostało zorganizowane w ramach działań profilaktycznych Zespołu Interdyscyplinarnego w Sztutowie. Współorganizatorami spotkania był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sztutowie oraz Szkoła Podstawowa w Sztutowie.
Podczas spotkania prelegenci opowiedzieli o najciekawszych aspektach bezpieczeństwa w internecie, a także o skutkach jego nadużywania. Aleksandra Woźniak – Miszewska (pochodząca z Warszawy polska aktorka filmowa i teatralna, a od kilku lat mieszkająca w Gdańsku psychoterapeutka, od 2019 roku prowadząca własny gabinet terapeutyczny) przedstawiła wyniki najnowszych badań dotyczących używania internetu przez najmłodsze dzieci oraz skutki nadużywania internetu i jego wpływu na nasz mózg.
O niebezpieczeństwach czyhających w sieci opowiedziały nauczycielki sztutowskiej szkoły: Jagoda Majos – Dalecka, nauczyciel informatyki i trener w projektach cyfrowego bezpieczeństwa oraz Wioletta Jaworska, nauczyciel wychowania do życia w rodzinie.
Dzielnicowy Posterunku Policji w Sztutowie sierż. szt. Maciej Marzec przedstawił m.in. formy cyberprzemocy i prawne konsekwencje jej stosowania.
Monika Podsiadło, pedagog szkolny w sztutowskiej szkole, opowiedziała o hejcie w sieci i w realu, o tym jak uchronić dziecko przed tą formą przemocy i nauczyć szacunku do innych. Wyjaśniła najważniejsze pojęcia, z którymi spotykamy się w codziennym życiu korzystając z internetu – co to jest hejt i mowa nienawiści, a także kim jest hejter czy troll.
Na zakończenie zaprezentowane zostały oferty zajęć pozalekcyjnych i dostępnych aktywności na terenie Gminy Sztutowo, które z powodzeniem mogą zastąpić internet. Ofertę Biblioteki Publicznej Gminy Sztutowo przedstawiła Krystyna Dróżdż, dyrektor jednostki, o zajęciach w świetlicach opiekuńczo-wychowawczych Alina Niedzielska ze świetlicy w Sztutowie. Nasza gmina słynie ze sportowych osiągnięć i o tym opowiedział Henryk Kuczma, prezes klubu Hemako Sztutowo. Zaprezentował on ofertę klubu, która prowadzi treningi piłkarskie dla dzieci.
Mimo, iż frekwencja nie dopisała, wszystkie obecne na spotkaniu osoby podkreślały, jak ważna jest ta tematyka w dzisiejszych czasach i jak wiele ciekawych i przydatnych informacji usłyszały od prelegentów.

Karolina Owsińska
Sekretarz Zespołu Interdyscyplinarnego w Sztutowie

RODO   Transmisje obrad   Gazeta Wczasowicza   Opłata miejscowa   Baza noclegowa   Harmonogram wywozu odpadów   Wzory dokumentow   e-mapa   webEWID   WFOŚiGW   Pomorska Unia Światłowodowa   Kamery OnLine

Zoom in Regular Zoom out

Karta Dużej Rodziny   Dyżury aptek 2020   Handel w niedziele 2020    WFOŚiGW   Przekop Mierzei   Mikroporady dla przesiębiorców  

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz
Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"