Lut
14

Spotkanie z redakcją kwartalnika PROWINCJA

Kwartalnik społeczno-kulturalny Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja” istnieje już od dziesięciu lat. Od samego początku jego redaktorem naczelnym jest pochodzący ze Sztumu Leszek Sarnowski. Wydano do tej pory 38 numerów pisma. Znajdziemy w nim ciekawe historie dotyczące naszego regionu, wspomnienia mieszkańców (byłych i obecnych), poezję i prozę, prace plastyczne autorów wywodzących się z Żuław i Powiśla i tu mieszkających.
Na spotkaniu zostaną zaprezentowane dwa ostatnie numery kwartalnika nr 37 i 38. Dr Andrzej Kasperek pisze o domu podcieniowym w Trutnowach, a także o muzyku jazzowym Leszku Możdżerze, który próbował resocjalizacji więźniów przez sztukę. Wiesław Olszewski o bohaterach niepodległości – Ignacym Wasilewskim i admirale Unrugu. Dr Marcin Owsiński w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu wojny, przenosi nas w dramatyczny rok 1939, kiedy właśnie w jego miejscowości budowano „miejsce przeklęte”. O ciekawostkach archeologicznych w każdym z numerów pisze Grażyna Nawrolska, a Seweryn Pauch próbuje wyjaśnić tajemnicze znaki na żuławsko-powiślańskich świątyniach. Prezentowana jest poezja Andrzeja Lipniewskiego, wybitnego poety żuławskiego, który zmarł w ubiegłym roku.
Od kilku lat kwartalnik wydaje również książki w ramach tzw. Biblioteki Prowincji. W 2019 r. wydano książkę Alicji Łukawskiej i Halina Łukawskiej – „Córka organisty. Wspomnienia mieszkanki Pomorza”.
Na spotkaniu będzie obecna Alicja Łukawska, która spisała w tej książce wspomnienia swojej matki. Ta biograficzna relacja zahacza jednocześnie o wielką historię, bo jest to także opowieść o trudnych polskich losach. Czytelnik znajdzie tam fakty, które były doświadczeniem całego pokolenia Polaków: biedne, przedwojenne dzieciństwo na wsi, wybuch II wojny światowej, prześladowania i próby wynarodowienia Polaków przez Niemców w czasie niemieckiej okupacji, wypędzenie z domu rodzinnego, wywózkę na roboty przymusowe do III Rzeszy, wyjazd ze swojej małej ojczyzny na Ziemie Odzyskane i w końcu wędrówkę za chlebem do miasta.
Na spotkaniu będzie można porozmawiać z autorami, a także nabyć ostatnie numery kwartalnika „Prowincja” oraz książki z Biblioteki Prowincji. Serdecznie zapraszamy!

RODO   Transmisje obrad   Gazeta Wczasowicza   Opłata miejscowa   Baza noclegowa   Harmonogram wywozu odpadów   Wzory dokumentow   e-mapa   webEWID   WFOŚiGW   Pomorska Unia Światłowodowa   Kamery OnLine

Zoom in Regular Zoom out

Karta Dużej Rodziny   Handel w niedziele 2020    WFOŚiGW   Przekop Mierzei   Mikroporady dla przesiębiorców  

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz
Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"