Cze
25

Fundusz Inwestycji Samorządowych – 500 tys. zł dla Gminy Sztutowo

W ramach nowego Funduszu Inwestycji Samorządowych Gmina Sztutowo ma otrzymać we wrześniu 500 tys. zł. Dofinansowanie planowane jest dla wszystkich gmin naszego powiatu, łącznie z samorządem Powiatu Nowodworskiego (873 tys. zł)

Samorządy województwa pomorskiego otrzymają łącznie 385 400 719 zł , w tym 337 976 997 zł na inwestycje gminne i 47 423 722 zł na powiatowe – poinformował  na dzisiejszej konferencji prasowej Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. – Dopłaty do inwestycji lokalnych, blisko domu w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych, zainicjowanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, w skali kraju wyniosą 6 miliardów złotych ,5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów.

Pieniądze są przeznaczone na inwestycje bliskie mieszkańcom to m.in. szkoły, żłobki,  przedszkola, wodociągi, szpitale, domy pomocy społecznej itd. Dopłaty będą przekazywane w formie przelewów na wniosek samorządów i mogą wynosić od 0,5 mln zł do 93 mln zł. Wysokość dotacji dla poszczególnych samorządów będzie wynikała z relacji wydatków majątkowych i zamożności samorządów.

Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z programu czyli Tarczy dla samorządów pozwolą na uzyskanie niezbędnych gwarancji dla realizacji zadań inwestycyjnych.

Myślę, że samorządy skorzystają z możliwości, by środki z programu wykorzystać jako wkład własny. Liczę, że pomoże to w realizacji zaplanowanych inwestycji bez konieczności cięcia wydatków. Wszystkie gminy i powiaty bez wyjątku dostaną dofinansowanie – podkreślił wojewoda. – Największą dotację, ze względu na liczbę mieszkańców i wysokość budżetu pośród miast na prawach powiatu, otrzyma Gdańsk ponad 81 mln zł. Kolejna jest Gdynia z ponad 38 mln zł , na trzecim miejscu Słupsk z kwotą prawie 9,5 mln zł , a czwartym Sopot z ponad 6, 7 mln zł.

Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne.

Fundusz będzie wsparciem dla:
• samorządów, które odpowiadają za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Fundusz pozwoli im realizować kolejne plany, a gminy nie będą musiały się zadłużać lub zwalniać pracowników, żeby móc prowadzić zaplanowane inwestycje.
• małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na rozwój firmy.
• Mieszkańców – bo ważne dla nich inwestycje będą bez oporów mogły być inicjowane i kontynuowane, co przyczyni się do podnoszenia jakości życia. Jednocześnie pieniądz inwestycyjny będzie krążył w lokalnej gospodarce: firmy kupują materiały w miejscowych hurtowniach i wypłacają wynagrodzenia pracownikom, którzy z kolei robią zakupy w na najbliższym targowisku.

Wnioski będą kierowane do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Środki trafią do samorządów w ciągu kilku tygodni. Nie ma ostatecznego terminu na wydatkowanie środków przez samorządy.

Źródło informacji: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku

RODO   Transmisje obrad   Gazeta Wczasowicza   Opłata miejscowa   Baza noclegowa   Harmonogram wywozu odpadów   Wzory dokumentow   e-mapa   webEWID   WFOŚiGW   Pomorska Unia Światłowodowa   Kamery OnLine

Zoom in Regular Zoom out

Karta Dużej Rodziny   Dyżury aptek 2020   Handel w niedziele 2020    WFOŚiGW   Przekop Mierzei   Mikroporady dla przesiębiorców  

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz
Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"