wrz.
13

Informacja Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej

Nadawaniem naziemnych programów telewizyjnych w sposób cyfrowy w standardzie DVB-T objęto już niemal cały obszar Polski. Proces stopniowego wyłączania analogowego sygnału telewizyjnego rozpocznie się już w listopadzie, a pierwsze wyłączenia na terenie województwa pomorskiego rozpoczną się 28 listopada i będą dotyczyły programów telewizyjnych nadawanych w sposób analogowy z nadajników w Chwaszczynie, Gdyni i Gdańsku.Tradycyjne analogowe telewizory, odbierające programy za pomocą anteny zazwyczaj zainstalowanej na dachu nieruchomości, nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Aby zatem uniknąć sytuacji, gdy np. na początku grudnia włączymy telewizor a na ekranie będzie widoczny tylko szum, należy wcześniej przystosować nasz odbiornik telewizyjny do odbioru sygnału cyfrowego.

Telewizor z tunerem cyfrowym

Do oglądania programów telewizyjnych emitowanych w sposób cyfrowy z nadajników naziemnych (w technice kodowania MPEG-4) potrzebny jest telewizor z fabrycznie wbudowanym tunerem DVB-T lub w przypadku, gdy nasz dotychczasowy telewizor nie posiada takiego urządzenia – zakup zewnętrznego tunera DVB-T (zwanego także dekoderem lub przystawką STB – Set-Top-Box).

Rozwiązanie polegające na wykorzystaniu tunera/dekodera STB jest tańsze i nie wiąże się z wymianą odbiornika telewizyjnego.

Niezwykle istotnym jest, aby nasz sprzęt spełniał wymagania ustalone do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tylko wówczas będziemy mieć gwarancję poprawnego odbioru programów i usług dodatkowych dostępnych dzięki naziemnej telewizji cyfrowej.

DVB-T w gminie Sztutowo

Na terenie gminy Sztutowo sygnał naziemnej telewizji cyfrowej można odbierać z nadajnika
DVB-T Gdańsk/Chwaszczyno:

  • multipleks 1: kanał 64, częstotliwość 818 MHz,
  • multipleks 2: kanał 35, częstotliwość 586 MHz,

z nadajnika DVB-T Elbląg/Jagodnik:

  • multipleks 1: kanał 43, częstotliwość 650 MHz,
  • multipleks 2: kanał 25, częstotliwość 506 MHz,
  • multipleks 3: kanał 45, częstotliwość 666 MHz,

oraz z nadajnika DVB-T Iława/Kisielice:

  • multipleks 1: kanał 38, częstotliwość 610 MHz,
  • multipleks 2: kanał 24, częstotliwość 498 MHz,
  • multipleks 3: kanał 46, częstotliwość 674 MHz.

Niektóre z powyższych parametrów są parametrami przejściowymi, z chwilą całkowitego wyłączenia telewizji analogowej poprawią się warunki w zakresie odbioru naziemnej telewizji cyfrowej – sygnał cyfrowy będzie nadawany na kanałach dotychczas zajmowanych przez sygnał analogowy.

Inne formy odbioru TV cyfrowej

Warto pamiętać także o dostępnych innych formach odbioru telewizji cyfrowej. Osoby, które obecnie korzystają z komercyjnych usług operatorów telewizji kablowej lub posiadają dekodery TV satelitarnej, jeśli nie są zainteresowane odbiorem programów naziemnej telewizji cyfrowej, nie muszą dokonywać wymiany instalacji antenowej, nabywać nowego odbiornika telewizyjnego lub dekodera DVB-T do starego telewizora. W płatnej ofercie operatorów TV kablowej lub satelitarnej są już obecne programy nadawane w technice cyfrowej, często nawet w dużej rozdzielczości obrazu (tzw. HD TV).

Więcej o cyfryzacji

Szczegółowe informacje o naziemnej telewizji cyfrowej można uzyskać na stronach internetowych: www.cyfryzacja.gov.pl oraz www.polskacyfrowa.org

Zoom in Regular Zoom out
Narodowy Spis Powszechny 2021 Wykaz numerów wewnętrznych Deklaracja dostępności   RODO   Transmisje obrad Opłata miejscowa Baza noclegowa   Harmonogram wywozu odpadów Wzory dokumentow e-mapa webEWID   WFOŚiGW Kamery OnLine

Karta Dużej Rodziny Pomorska Unia Światłowodowa WFOŚiGW Przekop Mierzei Mikroporady dla przesiębiorców 

logo PSSE   Polska w liczbach

100 Rocznica odzyskania niepodległości

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz
Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"