Kwi
07

Dofinansowanie dla Nowej Kuchni Obozowej

W dniu wczorajszym Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało wyniki naboru w programie “Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”. Miło nam poinformować, że Gmina Sztutowo ma otrzymać 120.000 zł dofinansowania na wykonanie niezbędnych ekspertyz i dokumentacji technicznej dla zabytku tzw. Nowej Kuchni Obozowej, mających na celu ratowanie cennego miejsca pamięci (szacowany koszt całości to 220.000 zł). Partnerem merytorycznym projektu będzie Muzeum Stutthof. Po wykonaniu dokumentacji projektowej możliwe będzie staranie się o kolejne środki finansowe na remont, zaadaptowanie budynku i wykorzystanie go na cele kulturalne. Jest to pierwsze w historii naszej gminy dofinansowanie z programu ministerialnego przeznaczone na ratowanie obiektów zabytkowych będących własnością Gminy Sztutowo.
Budynek Nowej Kuchni powstał w 1944 r. w ramach planowanej rozbudowy obozu Stutthof. Przeznaczony był na wydawanie posiłków dla ok. 100 000 więźniów. Nigdy jednak nie został wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem – pełnił rolę magazynu, a pod koniec sierpnia 1944 r. tymczasowo stał się miejscem zakwaterowania grupy więźniów żydowskich.

Zoom in Regular Zoom out
Wykaz numerów wewnętrznych Deklaracja dostępności   RODO   Transmisje obrad Opłata miejscowa Baza noclegowa   Harmonogram wywozu odpadów Wzory dokumentow e-mapa webEWID   WFOŚiGW Kamery OnLine

Karta Dużej Rodziny Pomorska Unia Światłowodowa WFOŚiGW Przekop Mierzei Mikroporady dla przesiębiorców 

logo PSSE   Polska w liczbach

100 Rocznica odzyskania niepodległości

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz
Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"