sie
02

Gospodarka odpadami w Naszej Gminie

Działania i ich skutki

Od prawie 4 lat jedną z najważniejszych spraw, którym poświęcam uwagę jest sprawa gospodarki odpadami. Dużo udało się już osiągnąć, ale jeszcze wiele pracy przed nami.

– W naszej gminie jest większy porządek. Kosze uliczne zamiast 2-4 razy w tygodniu jak w roku 2018  są opróżnianie w zależności od potrzeb nawet kilka razy dziennie. Dziękuję Wam za wszelkie sygnały o nieprawidłowościach. Problemy eliminowane są na bieżąco. Nie jestem w stanie być wszędzie, ale jestem w stanie zareagować na każdą informację.  Nasza Gmina to nie stajnia Augiasza. Można być skutecznym. Dołożyłem starań aby dokładnie rozpisać przetarg, lepiej skonstruować umowę z wykonawcą oraz na bieżąco  i skutecznie kontrolować jej wykonanie. Zanim zostałem Wójtem nie miałem na to ani wpływu ani wiedzy. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że do ideału nam jeszcze daleko, ale każdego roku czynimy zauważalne postępy.

– Uniknęliśmy drastycznej podwyżki stawki za odpady. Wprowadziliśmy do systemu wszystkich mieszkańców. Kilka miesięcy później po raz kolejny od 2018 roku zmieniła się Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku  w gminach. Skutkiem czego gmina musiała dać możliwość przedsiębiorcom skorzystania z możliwości prawnej opuszczenia systemu gminnego w oznaczonym czasie. Wiemy, że wiele osób nie jest uczciwych, kontrolujemy, pouczamy, ale musimy pamiętać, że Gmina Sztutowo jest właścicielem wszystkich śmieci generowanych przez mieszkańców znajdujących się w systemie. Czy ktoś ma małe wiadro czy kilka kubłów płaci opłatę śmieciową proporcjonalnie do zużytej wody, nie za ilość wyprodukowanych śmieci. Gmina natomiast rozlicza się od tony zebranych śmieci. Trudno jest przewidzieć ile zostanie w danym roku wygenerowanych śmieci.  Trudno jest zbilansować to z przewidywaniem zużycia wody przez mieszkańców, co przekłada się na wpływy do budżetu gminy. Na szczęście pojawiła się możliwość pokrywania różnicy w poniesionych kosztach między ilością śmieci zebranych w Gminie a opłatami zebranymi od mieszkańców na podstawie deklaracji śmieciowych z budżetu gminy.  Dopóki będę wójtem Gminy Sztutowo i dopóki będzie taka prawna możliwość będę chciał pokrywać większość tych kosztów z wydatków bieżących.  Jeżeli Rada Gminy Sztutowo zadecyduje inaczej, to będę dążył do utrzymania  stawki za odpady na możliwe niskim poziomie, utrzymując ją jako najniższą w okolicznych gminach. Na pewno  nie ucierpi na tym żadna gminna inwestycja. Nasza Gmina jest w dobrej kondycji finansowej. Nie posiadamy żadnych zobowiązań kredytowych. Dzięki właściwym decyzjom sprzedażowym oraz dobrej  polityce finansowej dysponujemy nadwyżką budżetową. W skutek właściwej polityki gospodarczej w naszej gminie powstają nowe obiekty, które będą generowały podatki do budżetu gminy,  zwiększając wpływy.  Osiągnięte oszczędności pozwolą nam wybudować cmentarz, zmienić plany zagospodarowania przestrzennego, które często mocno blokują rozwój oraz stanowić będą wkład własny do większych inwestycji takich jak np. budowa stadionu.

 

– Niestety ze śmieciami w Polsce będzie coraz gorzej. Ilość generowanych odpadów w Polsce rośnie i będzie wzrastać przynajmniej dopóki nie zostanie wprowadzony obrót opakowaniami zwrotnymi –  co jest normą w wielu krajach. Działalność związana z utylizacją odpadów jest w Polsce  coraz droższa. 

 

Gminy w całej Polsce muszą prowadzić narzuconą przepisami segregację odpadów na pięć frakcji, co oznacza dużo wyższe koszty odbioru odpadów. Ceny poszczególnych frakcji od 2018 wzrosły znacząco: papier o 100 razy, plastik ponad 5 razy, szkło prawie 3 razy zł i zmieszane ponad 1,5 raza.

 

Na rynku gospodarki odpadami jest coraz więcej surowców, których nikt nie kupuje lub kupuje za bezcen. Taniej jest przedsiębiorcom sprowadzać odpady zza granicy niż kupować nasze polskie.

 

Wojna również spowodowała drastyczny wzrost ilości śmieci, na skutek większej liczby osób zamieszkujących nasz teren.

 

Mieszkańcy ponoszą koszty nieudolnego systemu gospodarki odpadami w Polsce.

 

Robimy wszystko co w naszej mocy by zadbać o Państwa interesy.

Serdecznie pozdrawiam 

Robert Zieliński

Wójt Gminy Sztutowo

 

 

Zoom in Regular Zoom out
Wykaz numerów wewnętrznych Deklaracja dostępności   RODO   Transmisje obrad Opłata miejscowa Baza noclegowa   Harmonogram wywozu odpadów Wzory dokumentow e-mapa webEWID   WFOŚiGW Kamery OnLine

Karta Dużej Rodziny Pomorska Unia Światłowodowa WFOŚiGW Przekop Mierzei Mikroporady dla przesiębiorców 

logo PSSE   Polska w liczbach

Pomorskie - przyszłość i rozwój

Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz
Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju"