• Środa, 29 marca 2023

  • Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

  • Font Icon

78. rocznica Marszu Śmierci z niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof

78. rocznica Marszu Śmierci z niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. W Muzeum Stutthof/Stutthof Museum i wielu lokalnych miejscach już od wczoraj trwają uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia z zimy 1945 roku.
Dziś uroczystości rozpoczęły się rano pod pomnikiem w Muzeum Stutthof. Kwiaty i wiązanki złożyły delegacje złożone między innymi z uczniów i dyrekcji naszej szkoły oraz Wójt Robert Zieliński wraz z przewodniczącym Rady Gminy.
Niedługo później tego dnia upamiętnienie historycznych wydarzeń miało także miejsce w Cedrach Wielkich. To na terenie tej gminy miały miejsce pierwsze noclegi i śmierci więźniów obozu.
Uroczystości w Cedrach Wielkich, w których wziął także udział wójt Sztutowa Robert Zieliński, rozpoczęły się nabożeństwem w kościele o godz. 10.00. Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z 1945 roku. Pomnik został odsłonięty w 2013 roku przy drodze, którą przechodziły tysiące osłabionych kobiet, mężczyzn i dzieci ze Stutthofu. Następnie o godz. 11.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się prelekcja historyczna przygotowana przez zespół naukowy Muzeum Stutthof, której prowadzącym był między innymi dr Marcin Owsiński. Zebrani mogli zobaczyć oryginalne artefakty związane z Marszem Śmierci, wysłuchać niepublikowanych zapisów wspomnień dotyczących tych wydarzeń w okolicy, mieli także okazję zapoznać się z najnowszymi wydawnictwami Muzeum Stutthof.
W wydarzeniu uczestniczyli licznie przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, duchowni lokalnych parafii oraz mieszkańcy. Tradycja takich spotkań mocno wrosła w lokalny kalendarz i zwyczaje.
Dziś także o godzinie 13.00 w gdańskiej katedrze w Oliwie miała miejsce tradycyjna msza święta w intencji ofiar Stutthofu i Marszu Śmierci odprawiana od dziesiątek lat przez gdańskich biskupów. Obyczaj ten zapoczątkowali jeszcze byli więźniowie. W tej ceremonii wzięła udział liczna reprezentacja mieszkańców naszej gminy, w tym uczniowie szkoły, emeryci, członkowie koła Caritas oraz reprezentant Rady Gminy. Zebrani wysłuchali wymownych słów kazania o dobrej pamięci przekazywanej przez kolejne pokolenia oraz o wyborach między dobrem i złem, przed jakimi stawia nas zawsze życie i ludzka odpowiedzialność.
W następnych dniach pamięć o wydarzeniach marszu tysięcy więźniów KL Stutthof będzie wspominana na wielu kolejnych uroczystościach w okolicach Gdańska i na Kaszubach, gdzie pozostały ślady i mogiły po tych tragicznych wydarzeniach, m.in. w Suchym Dębie, Juszkowie, Straszynie, Kolbudach, Przodkowie, czy Pomieczynie. Wszędzie tam są widoczne upamiętnienia więźniów Stutthofu i ślady po nich. Mimo upływu lat, kolejne generacje przenoszą pamięć na następne pokolenia.
 
 
 
 
 
Fot. źródło: Muzeum Stutthof, Gmina Cedry Wielkie