• Czwartek, 18 kwietnia 2024

  • Imieniny: Boguslawy, Apoloniusza

  • Font Icon

Program „Rodzina 500 plus”

Świadczenie wychowawcze określa Ustawa z dnia  11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r. poz. 195).

Link do ustawy www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/prawo

Celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Świadczenie wychowawcze przysługuje:
– matce,
– ojcu,
– opiekunowi faktycznemu dziecka,
– opiekunowi prawnemu dziecka.

Ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko 

 Świadczenie wychowawcze przysługuje na pierwsze dziecko jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800,00 zł.  Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko przysługuje jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1 200,00 zł.

Pierwsze dziecko oznacza jedyne lub najstarsze dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18. roku życia; w przypadku dzieci urodzonych tego samego dnia, miesiąca i roku, będących najstarszymi dziećmi w rodzinie w wieku do ukończenia 18. roku życia (czyli w przypadku wieloraczków) pierwsze dziecko oznacza jedno z tych dzieci wskazane przez osobę ubiegającą się.

Niepełnosprawne dziecko oznacza dziecko legitymujące się orzeczeniem
o niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko dołącza do wniosku odpowiednie załączniki (oświadczenia) dotyczące osiągniętych dochodów wypełnione przez członków rodziny.

Skład rodziny

Rodzina oznacza odpowiednio: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka (opiekun faktyczny dziecka to osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka) oraz zamieszkujące wspólnie z tymi osobami, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dzieci, które ukończyły 25. rok życia, legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa  w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. z 2016 r. poz. 162).

Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców.

Osoba samotnie wychowująca dziecko (oznacza to pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem) nie wpisuje do składu rodziny drugiego z rodziców dziecka.

Świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia i przysługuje niezależnie od osiągniętego dochodu.

Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli: 

a)      dziecko pozostaje w związku małżeńskim;

b)     dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo  w pieczy zastępczej;

c)      pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko;

d)     członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie
o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy
o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego

Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia 2016 roku, Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy, rodzice dostaną wyrównanie wstecz  od  1 kwietnia.
W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, złożenia wniosku.

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  (Dz. U. poz. 214) zawiera wzór wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500 plus, można go także pobrać na stronie
http://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/art,5538,7704,wzor-wniosku-o-swiadczenie-wychowawczeopublikowany.html

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sztutowie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez Internet.  E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. 

Do pobrania

Podręcznik instruktażowy: www.mpips.gov.pl  → Wsparcie dla rodzin z dziećmi →  Rodzina 500 plus  → Poradnik dla samorządów   http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/poradnik-dla-samorzadow

Informator: www.mpips.gov.pl  → Wsparcie dla rodzin z dziećmi →  Rodzina 500 plus  → Informatory rodzin 500 plus   http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/informatory-rodzina-500-plus

Wszelkie informacje można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sztutowie lub pod numerem telefonu (55) 247-71-09

załącznik: Wniosek o świadczenie wychowawcze