Kontynuujemy temat masztów telekomunikacyjnych planowanych w naszej gminie. Jak już pisaliśmy 2 tygodnie temu, Wójt Gminy Sztutowo złożył sprzeciw do Starosty Nowodworskiego ws. lokalizacji masztu przy ul. Morskiej w Sztutowie. Otrzymaliśmy też z rąk pani sołtys protest mieszkańców Kątów Rybackich przeciwko lokalizacji masztu w ich miejscowości. Ten protest Wójt Robert Zieliński również wspiera – zostało wystosowane pismo do Starosty Nowodworskiego w tej sprawie.
A sprawa nie jest łatwa, ponieważ lokalizacje wszystkich inwestycji, w sprawie których operator telekomunikacyjny stara się o pozwolenie na budowę, znajdują się na prywatnych działkach, w związku z czym samorząd gminny nie jest w takim postępowaniu stroną, której zdanie koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Decyzja w sprawie zezwolenia na takie inwestycje leży całkowicie po stronie starosty powiatowego.
Dodatkowym utrudnieniem jest fakt wejścia w życie dwóch ustaw, które działają na „niekorzyść” mieszkańców, którzy mieszkają w pobliżu planowanych lokalizacji.
Jak czytamy w „Informacji o ustawie z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw”, zamieszczonej na stronie www.gov.pl/web/5g: Celem ustawy jest usunięcie istniejących barier administracyjno-prawnych, które stanowią przeszkodę w budowie sieci szerokopasmowych. Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy, zniwelowanie obciążeń administracyjno-prawnych, proceduralnych i finansowych jest warunkiem realizacji przez Polskę celów zawartych w Narodowym Planie Szerokopasmowym oraz zobowiązań w zakresie zapewnienia dostępu do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.
Drugą jest ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej „Specustawa”), która wprowadziła do polskiego porządku prawnego środki i regulacje o charakterze nadzwyczajnym – wyłączyła mi.in. stosowanie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r. poz. 293). To znacznie utrudnia uzasadnienie protestu ws. lokalizacji.
Podsumowując – Wójt we współpracy z mieszkańcami, sołtysami, radnymi, posiłkując się wsparciem pracowników Urzędu Gminy, będzie się starał zrobić wszystko, co możliwe, aby przekonać zarówno operatora telekomunikacyjnego, jak i osoby decydujące o wydaniu pozwolenia na budowę, że wskazane lokalizacje są nie do przyjęcia dla naszych mieszkańców. Wójt Gminy Sztutowo nie sprzeciwia się takim inwestycjom, jeśli będą one lokalizowane w odpowiedniej i bezpiecznej, niepowodującej potencjalnego niebezpieczeństwa narażenia na oddziaływanie niezbadanych pól elektromagnetycznych, odległości od zabudowań mieszkalnych oraz cennych zasobów przyrodniczych.