Gmina Sztutowo drugi już raz otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dofinansowanie na realizację projektu z zakresu edukacji ekologicznej.
- nazwa zadania: Kampania informacyjno-edukacyjna „Czysta gmina – czyste sumienie”- II edycja
- koszt kwalifikowany zadania: 16 392,03 zł
- kwota dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Gdańsku: 10.000,00 zł (dotacja)
Opis i sprawozdanie z realizacji zadania:
Kampania informacyjno-edukacyjna Gminy Sztutowo zakładała przede wszystkim uświadomienie naszym mieszkańcom i turystom, którzy coraz liczniej odwiedzają Mierzeję Wiślaną, jak ważne jest zadbanie o nasze środowisko naturalne poprzez właściwe segregowanie odpadów. Mimo, że od lat tak dużo się o tym mówi, a ludziom wydaje się, że segregują, efekt niestety jest niezadowalający, zwłaszcza w sezonie letnim w miejscowościach nadmorskich, kiedy zużywa się dużo więcej opakowań (napoje, lody, gofry itp.).
W ramach projektu umieszczono na ul. Turystycznej w Sztutowie urządzenie ORDO – pojemnik trójdzielny na segregowane odpady (frakcje: plastik, papier i szkło) wraz z grą ekologiczną nt. segregowania, a także wyposażono dwa przystanki autobusowe w Sztutowie i w Kątach Rybackich w tablice edukacyjne na ten temat.
ORDO i tablice zostały zamontowane w terminie do 30.11.2022 r.
Kampania informacyjna była prowadzona także w mediach społecznościowych Gminy Sztutowo oraz na stronie gminy www.sztutowo.pl. Kampania nadal będzie trwała, ponieważ przy okazji zbliżającego się sezonu turystycznego, będziemy przypominać o zasadach segregacji i wskazywać, że na ul. Turystycznej i na 2 przystankach autobusowych można „potrenować” zasady segregacji odpadów.
Efekty rzeczowe:
Liczba kampanii edukacyjnych w mediach społecznościowych: 1
Czas trwania kampanii: 3 miesiące (informacje o projekcie na stronie gminy zamieszczono już w sierpniu 2022) + 4 miesiące roku 2023 (maj-czerwiec-lipiec-sierpień)
Liczba odbiorców kampanii w mediach społecznościowych: Gmina Sztutowo ma 2200 obserwujących, a więc jest to liczba minimum 2200, zwielokrotniona liczbą postów i udostępnień.
Liczba odbiorców tablicy na ul. Turystycznej: co najmniej 5 osób dziennie na ul. Turystycznej, a w sezonie letnim co najmniej 20 – w ciągu roku minimum 2700 osób
Liczba odbiorców tablic na 2 przystankach: minimum 2 osoby dziennie – 730 w ciągu roku
Liczba pojemników na odpady: 1 trójdzielny Liczba zabawek edukacyjnych: 1
Liczba tablic informacyjno-edukacyjnych: 2 + 1 wkomponowana w grę edukacyjną
Efekt ekologiczny:
Umieszczenie urządzenia ORDO – edukacyjnego i zawierającego w sobie pojemniki do segregacji w ciągu spacerowym, jakim jest ul. Turystyczna w Sztutowie, będzie miało trwały efekt – zwłaszcza w sezonie turystycznym, kiedy spaceruje tam bardzo wielu turystów i mieszkańców (ciąg pomiędzy lodziarnią, przystankiem kolejki wąskotorowej). Każdy będzie miał okazję zapoznać się z zasadami segregacji odpadów i faktycznie wyrzucić odpowiednie frakcje odpadów do odpowiednich pojemników. Gra edukacyjna jest atrakcyjną formą przyswojenia wiedzy dla dzieci.
Tablice na przystankach z informacjami o segregowaniu odpadów i ciekawostkami na ten temat to również trwały efekt – są tam zamieszczone na stałe i każdy, kto czeka na autobus może sobie poczytać i przyswoić te informacje.
Kampania w mediach jest właściwie stałym elementem profilu Gminy Sztutowo. Cały rok staramy się podrzucać mieszkańcom i turystom tematy związane z edukacją ekologiczną oraz bogactwem przyrodniczym Mierzei Wiślanej, we współpracy z Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana.