
Czy wiesz, że tuż obok nas znajdują się ekosystemy, które wciąż skrywają wiele tajemnic? Już 21–22 maja 2026 r. zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie typu BioBlitz, podczas którego naukowcy i przyrodnicy połączą siły, by zbadać jeden z najciekawszych cieków wodnych w naszym regionie.
Czym jest BioBlitz?
BioBlitz to intensywna forma badań terenowych, której celem jest udokumentowanie jak największej liczby gatunków roślin, zwierząt i grzybów na określonym obszarze w ciągu zaledwie 24 godzin. To wyścig z czasem, który pozwala uzyskać niezwykle cenny „obraz” lokalnej bioróżnorodności.
Dlaczego Wisła Królewiecka?
Wisła Królewiecka to krótkie, liczące zaledwie 11,5 km odgałęzienie rzeki Szkarpawy. Choć niewielka, charakteryzuje się wysokim stopniem naturalności. Płynie od Rybiny, przez Grochowo Pierwsze i Sztutowo, by u ujść do Zalewu Wiślanego.
Co istotne, rzeka ta w całości znajduje się w otulinie naszego Parku, a dotychczas nie była przedmiotem szczegółowych badań naukowych. Spodziewamy się, że nadchodzące wydarzenie dostarczy przełomowych informacji o stanie jej wód i otaczającej ją przyrody.
Program Wydarzenia
I. Faza badawcza (21–22 maja)
-
Czas: Od godz. 8:30 (21.05) do godz. 8:30 (22.05).
-
Działania: Grupa ekspertów będzie prowadzić nieprzerwane obserwacje i odłowy badawcze wzdłuż biegu rzeki oraz w jej bezpośrednim sąsiedztwie.
II. Dzień otwarty dla mieszkańców i turystów (22 maja)
-
Czas: Godz. 9:00 – 14:00
-
Miejsce: Przystań nad Wisłą Królewiecką w Sztutowie.
-
Wstęp: Wolny.
W programie dnia otwartego:
-
Stanowiska edukacyjne: Poznaj wyniki gorących jeszcze badań.
-
Spotkania z ekspertami: Na Twoje pytania czekać będą pracownicy Parków Krajobrazowych (PK „Dolina Słupi”, Trójmiejski PK, Wdzydzki PK), specjaliści z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej (CIEE) w Gdańsku oraz funkcjonariusze Państwowej Straży Rybackiej.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.
