• Czwartek, 18 kwietnia 2024

  • Imieniny: Boguslawy, Apoloniusza

  • Font Icon

Bursztynowy Laur Gminy Sztutowo po raz pierwszy przyznany

W miniony piątek, 25.11.2022 r. po raz pierwszy w naszej gminie odbyła się uroczystość przyznania nagród Wójta Gminy Sztutowo pn. „Bursztynowy Laur Gminy Sztutowo”.

Ideą ustalenia nagrody było uhonorowanie osób, które zasłużyły się w sposób wyjątkowy na rzecz Gminy  Sztutowo. Wójt Robert Zieliński postanowił przyznać nagrodę siedmiorgu laureatom, spośród licznych wniosków, które wpłynęły do Urzędu Gminy.

Wśród  nagrodzonych zostało 4 dzieci  i 3 dorosłych. Wśród dzieci znaleźli się: Michalina Dzieciuch, która odnosi sukcesy w piłce nożnej dziewcząt, obecnie stała się pełnoprawną reprezentantką Kadry Wojewódzkiej U-15 biorąc udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Kolejną laureatką jest Oliwia Król trenująca zapasy w LKS Żuławy. Oliwia jest jedyna dziewczynką, która na stałe trenuje zapasy w klubie i posiada licencję zapaśniczą.

Trzecim laureatem wśród dzieci został Mikołaj Juśko, który jest aktywnym zawodnikiem karate powołanym do kadry Pomorza. Reprezentuje Gminę Sztutowo w kraju i za granicą. W maju 2022 r. Mikołaj za szczególne osiągnięcia sportowe otrzymał również Nagrodę Sportową Powiatu Nowodworskiego. Czwartym laureatem nagrody Wójta został Emil Zalewski –  zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego MORZE Stegna w piłce nożnej. W ubiegłym roku Emil z sukcesami reprezentował  klub w rozgrywkach pod egidą Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, a także na turniejach rangi ogólnopolskiej, wojewódzkiej, oraz lokalnych turniejach sportowych.

Wśród osób dorosłych natomiast laur otrzymali: Paweł Friszkemut, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego beach soccer’a i patrząc na ilość jego sukcesów w karierze jest grającą legendą” Hemako Sztutowo. Kolejnym laureatem nagrody  został Pan Henryk Kuczma, który znany jest nam wszystkim jako trener piłkarski i „ojciec” beach soccera. W tym roku Pan Henryk obchodził 35 lecie działalności sportowej na terenie gminy Sztutowo. Do dnia dzisiejszego, Hemako Sztutowo pod wodzą Pana Henryka zdobyło miejsca w Mistrzostwach Polski: pierwsze 2018, drugie miejsce 2010, 2013, 2014, 2015, trzecie miejsce 2009, 2012, 2022. W rozgrywkach pucharowych pięciokrotnie zdobywali awans do finału, czyli drugie miejsce. W 2019 pan Henryk poprowadził drużynę do zwycięstwa w Superpucharze Polski. Drużyna w latach 2015 i 2016 wystąpiła w Europejskiej Lidze Mistrzów osiągając w 2016 drugą runde. Najwięcej sukcesów na swoim koncie ma drużyna młodzieżowa, która dziewięć razy zdobywała tytuł mistrzowski, z czego osiem razy prowadził ją pan Henryk. Od 2006 roku do dnia dzisiejszego w kadrze narodowej beach soccera wystapilo 11 zawodników Hemako.

Nagrodę wśród przedsiębiorców lokalnych otrzymał Dyrektor naczelny firmy handlowej „Komis” R.Terczyński, Z.Musiał Sp.J. Pan Roman Terczyński. Pan Roman od wielu lat wspiera Gminę Sztutowo poprzez swe zaangażowanie i bezinteresowne niesienie pomocy. Jest człowiekiem o wielkiej wrażliwości i oddaniu na rzecz osób potrzebujących, a nawet pokrzywdzonych. Takich ludzi o wielkim szlachetnym sercu potrzeba w naszym społeczeństwie.

Na koniec każdy z laureatów złożył serdeczne podziękowania za przyznanie nagrody. Większość osób nie spodziewała się, ponieważ nawet nie wiedziała w jakim celu się spotkaliśmy tego dnia?.

Kochani, życzymy Wam dalszych sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.