• Środa, 29 listopada 2023

 • Imieniny: Blazeja, Saturnina

 • Font Icon

Dożynki Powiatowo-Gminne – relacja

W sobotę 16 września w Sztutowie odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele św. Wojciecha w Sztutowie koncelebrowana przez ks. Jerzego Drobińskiego, ks. Marka Cieślaka z parafii św. Marka Ewangelisty w Kątach Rybackich oraz ks. Marka Mierzwy z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jantarze. Po zakończonej wspólnej modlitwie dziękczynnej w intencji rolników, barwny korowód prowadzony przez lokalnych jeźdźców ze stadniny konnej Stajnia u Bohuna, przy akompaniamencie zespołu Fale z GOK w Stegnie, a także starostami dożynek, zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami gminy udał się na przystań żeglarską nad Wisłą Królewiecką, gdzie odbyła się część oficjalna i  artystyczna wydarzenia. Delegacje złożyły pod sceną pięknie wykonane wieńce dożynkowe oraz specjalnie przygotowane chleby dożynkowe. Starostwie dożynek Pani Monika Siebert i Pan Krzysztof Kiciński przekazali chleb na ręce gospodarzy: Wójta Gminy Sztutowo Roberta Zielińskiego oraz Starosty Nowodworskiego Jacka Grossa, którzy oficjalnie otworzyli Dożynki Powiatowo-Gminne 2023. Następnie nastąpił obrzęd dzielenia się chlebem z wszystkimi uczestnikami święta.

Gospodarze przywitali zgromadzonych uczestników, przede wszystkim rolników, zaproszonych gości, a wśród nich posłów i senatorów, którzy również zabrali głos by podziękować wszystkim tym, dla których Święto Plonów zaplanowano. Głos zabrał również Pan Andrzej Sobociński – Radny i Członek Zarządu Powiatu w Nowym Dworze Gdańskim oraz Członek Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej.

 

Nieodzownym elementem dożynek był oczywiście konkurs wieńców dożynkowych. Wszystkie 11 dzieł pracy rąk ludzkich przystąpiło do konkursu na najpiękniejszy wieniec. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: gminnej i powiatowej. Jury z ramienia powiatowego przyznało:

I miejsce KGW Kmiecin,

II miejsce KGW Orliniec,

III miejsce KGW Nowa Kościelnica.

Wyróżnienie zdobyło sołectwo Groszkowo.

Wśród wieńców przygotowanych z terenu Gminy Sztutowo nagrodę przyznano sołectwu Sztutowo.

Dzisiejsze święto było także doskonałą okazją do uhonorowania zasłużonych strażaków z OSP Sztutowo i OSP Łaszka. Odznaczenia wręczył Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej RP w Nowym Dworze Gdańskim – Piotr Perzanowski wraz z Komendantem Powiatowym PSP w Nowym Dworze Gdańskim – Hubertem Grzesiowskim. Listy gratulacyjne odznaczonym osobom wręczył Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński.

 

Z okazji Święta Plonów, od wielu lat kultywowana jest tradycja nagradzania najlepszych w rolników. Nagrody przyznano rolnikom zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym.

Wśród wyróżnionych rolników na terenie powiatu nowodworskiego znaleźli się:

 1. Pan Jan Anusiak ze Sztutowa
 2. Pan Bernardus Van de Westeringh
 3. Pan Mariusz Rutkowski z Lubieszewa
 4. Pan Józef Rybicki z Nowej Cerkwi

Z terenu Gminy Sztutowo wyróżniono:

 1. Pan Eugeniusz Hrycyna z Płoniny
 2. Pan Krzysztof Kiciński z Kątów Rybackich
 3. Pan Marek Miernikiewicz ze Sztutowa
 4. Państwo Małgorzata i Kazimierz Nowak z Łaszki
 5. Pan Michał Burczy z Kobylej Kępy
 6. Państwo Krystyna i Jerzy Siemieńczuk Gospodarstwo Rolne „Wiszka” w Grochowie Pierwszym.

 

Kolejną częścią uroczystości był program artystyczny, w którym obejrzeliśmy występy w wykonaniu:

Nikodema Stasiorowskiego pod okiem nauczyciela Pana Mateusza Gaska z GOK Stegna,

dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sztutowie pod opieką Pani Barbary Ranoszek, Renaty Wiśniewskiej i Agnieszki Rugały, grupy RestArt z udziałem Tomasza Stroynowskiego, którzy biesiadowali wśród publiczności,

zespołu Diamenty z Panem Andrzejem Kurpiewskim

Ponadto, na scenie wystąpili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim oraz wychowankowie Krainy Otwartej Sztuki prowadzeni przez Pana Tomasza Stroynowskiego oraz podopieczni Studia Artystycznego Pani Marty Kozakiewicz.

 

Na tegorocznych dożynkach nie zabrakło akcentów kulinarnych, można było skosztować tradycyjnego jadła, m.in.: dzika (ufundowanego przez Powiat Nowodworski), zupy dyniowej i grochówki, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, swojskiej wędliny, ryb, przepysznych słodkich wypieków oraz urodzinowego tortu z okazji 78 urodzin Gminy Sztutowo. Swoimi produktami obdarowała nas również Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska „Maluta” z Nowego Dworu Gdańskiego, której produkty są znane i cenione w całej Polsce.

 

Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji i zabaw przygotowanych przez lokalnych wystawców. W programie nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych: dmuchańców, waty cukrowej i popcornu.

 

Część koncertową otworzył występ Marcina Siegieńczuka, który rozbawił publiczność. Następnie na scenie pojawił się zespól Luka Rosi, porwając publiczność do wspólnej zabawy. Wydarzenie zakończyła o północy dyskoteka pod gwizdami z DJ ARO. Całe wydarzenie poprowadziła Pani Marta Kozakiewicz.

 

Dożynki Powiatowo-Gminne nie odbyłyby się gdyby nie hojność sponsorów, którym składamy serdeczne podziękowania. Wsparcia udzielili:

 

 • Sklep Ogrodniczy Wiosna prowadzony przez Pana Wojciecha Szczerbę z Piaskowca
 • Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Nowym Stawie
 • Primagran Sp. z o.o. z Żuławek
 • Stowarzyszenie LGR Rybacka Brać Mierzei z Nowego Dworu Gdańskiego
 • Agro-Pool-Prima Sp. z o.o. z Kmiecina
 • Przedsiębiorstwo Komunalne „Mierzeja” Sp. z o.o.
 • Hydromechanika Sp. z o.o. Sp. k. z Piaskowca
 • Żuławski Bank Spółdzielczy w Nowym Dworze Gdańskim
 • Stowarzyszenie Żuławy z Nowego Dworu Gdańskiego
 • Bank Spółdzielczy w Stegnie
 • Gospodarstwo Rolne „Wiszka” w Grochowie Pierwszym
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska „MALUTA” w Nowym Dworze Gdańskim
 • Centralny Wodociąg Żuławski Sp. z o.o.
 • Firma Handlowo-Usługowa Ceres
 • Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Stegnie
 • Brzeski Nieruchomości Sp. z o.o. (Ośrodek Wczasowy Bursztynowo)
 • Sztutozzeria w Sztutowie
 • Ośrodek Wczasowy „Baron”
 • Przedsiębiorstwo Komunalne „Mierzeja” w Stegnie
 • Ośrodek wczasowo-kolonijny ALGA w Sztutowie
 • Cukiernia „u Wołka”

 

Serdeczne podziękowania nalezą się:

Sołtysom oraz Radnym za przygotowania i udział w uroczystości, OSP Sztutowo i Łaszka ze zabezpieczenie wydarzenia, pracownikom Szkoły Podstawowej w Sztutowie za przygotowanie pysznej grochówki, pracownikom Biblioteki publicznej w Sztutowie i Kątach Rybackich za przygotowanie stoiska z loterią, której dochód przeznaczony został na rehabilitację naszej mieszkanki – Pauliny. Dziękujemy pracownikom Urzędu Gminy w Sztutowie, służbom porządkowym oraz funkcjonariuszom Policji. Szczególne podziękowania dla Sołectw, które przygotowały wieńce, stoiska dożynkowe i witacze. Dziękujemy Pani Martynie Iwaniak za udział jeźdźców i bryczki w orszaku oraz Panu Józefowi Klimowiczowi za użyczenie ciągnika a Urzędowi Morskiemu w Gdyni – Obchód Ochrony Wybrzeża w Sztutowie za wypożyczenie przyczepy, dzięki którym przewieziono przygotowane wieńce dożynkowe.

Dziękujemy także naszym partnerom ze Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Gdańskim, z którymi mieliśmy przyjemność zorganizować dla Państwa to wydarzenie.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom Dożynek Powiatowo – Gminnych za tak miło spędzony wspólnie czas. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Patronat tegorocznych obchodów objęli:

Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus