• Czwartek, 18 kwietnia 2024

  • Imieniny: Boguslawy, Apoloniusza

  • Font Icon

Dożynki śledziowe w Kątach Rybackich

Serdecznie zapraszamy na „Dożynki śledziowe” do portu w Kątach Rybackich🐟
Już 1️⃣3️⃣ kwietnia 2024 r.
Na wspólne świętowanie zapraszają Fundacja Strefa Mocy, Gmina Sztutowo i firma Budimex SA.
 
Zalew Wiślany jest najważniejszym akwenem rozrodczym śledzia w wodach polskiego wybrzeża. Największe ławice koncentrują się w jego wschodniej części po wpłynięciu z Cieśniny Pilawskiej. Śledzie pojawiają się masowo w Zalewie na początku wiosny, po ustąpieniu lodu. Rozród ryb odbywa się od marca do maja, z największą intensywnością w okolicach kwietnia. Ławice pojawiają się, gdy woda ma temperaturę około 6–8°C. Po złożeniu ikry opuszczają Zalew i wracają do Bałtyku. Krótki okres tarła sprawia, że połowy śledzia są bardzo intensywne. Rybacy nazywają je „śledziowymi żniwami”.
I w nawiązaniu do tej nazwy zorganizowane zostaną dożynki śledziowe, czyli uroczyste wydarzenie następujące tradycyjnie po zakończeniu żniw. Będzie to okazja do poznania tradycji rybackich, lokalnego rzemiosła, potraw ze śledzi z wykorzystaniem naturalnych produktów regionalnych oraz zabawy.
Zapraszamy do obejrzenia pokazów kulinarnych i degustacji potraw ze śledzi. Impreza to także okazja do poznania dawnych tradycji poprzez uczestnictwo w pokazach rzemiosła rybaków. Słodki poczęstunek przygotują nasze KGW, m.in. Koło Gospodyń Wiejskich Chochla i Warząchew w Sztutowie . Na dzieci czekać będzie mnóstwo atrakcji w strefie animacji i warsztatów. A na koniec zaplanowany jest koncert szant w rockowym wydaniu.
Serdecznie zapraszamy w sobotę 13 kwietnia w godz. 15.00-19.00 do portu nad Zalewem wiślanym w Kątach Rybackich!