• Wtorek, 05 grudnia 2023

  • Imieniny: Sabiny, Krystyny, Edyty

  • Font Icon

Dzień Rybaka 2023- relacja

1 lipca br. odbyła się rozrywkowa część świętowania Dnia Rybaka. Program trwał od  godziny 16:00 do północy i przewidywał mnóstwo atrakcji, m.in. występ mieszkańca naszej gminy, 8-letniego Nikodema Stasiorowskiego, estradowy program dla dzieci z Duo Paulo, liczne konkursy i  animacje dla dzieci, malowanie buziek, robienie warkoczyków i tatuaży, malowanie w plenerze na sztalugach, zabawy z giga klockami, trampoliny, mnóstwo gier i zabaw. Niewątpliwie ogromnym zainteresowaniem cieszył się występ żywych maskotek, a wśród nich pojawiła się także postać Marianka – rycerza z Malborka. Wielką atrakcją były także niezawodne, wielkie dmuchańce. W tym roku głównym celem naszego świętowania było wsparcie i pomoc finansowa dla Pauliny -mieszkanki naszej gminy, która uległa nieszczęśliwemu wypadkowi. Dzięki tak licznemu zaangażowaniu, do puszek wpływała spora pomoc, za którą Paulina, jej mama i my jesteśmy Wam bardzo wdzięczni. Nasze wydarzenie nieoczekiwanie odwiedziła 200-osobowa grupa dzieci z opiekunami z biura usług turystycznych „Korneluk”, przebywająca aktualnie w Kątach Rybackich  na wakacjach. Zatańczyli dla Pauliny słynną „Belgijkę” i również chętnie brali udział w zabawach i loteriach na rzecz Pauliny.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również rejsy po Zalewie Wiślanym oraz stoiska sołeckie, które przygotowały mnóstwo dań regionalnych, rybnych, dań na gorąco, z grilla, a także mnóstwo przekąsek i słodkości. W Muzeum Zalewu Wiślanego odbywały się  warsztaty i konkursy szkutniczo-powroźnicze dla dzieci i dorosłych. Można było stworzyć własną drewnianą rybkę i łódkę, a także zagrać w plenerową grę terenową.

Swoje stoiska przygotowały m.in:

  • Lokalna Organizacja Turystyczna Gminy Sztutowo z mnóstwem pyszności kulinarnych,
  • Sołectwo Kąty Rybackie z daniami rybnymi  i wypiekami, a także loterką dla Pauliny,
  • Lokalna Grupa Rybacka – Rybacka brać Mierzei,
  • Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, który przeprowadzał różne zabawy i konkursy dla najmłodszych,
  • Świetlice Gminy Sztutowo, w których prezentowano rękodzieło podopiecznych i pleciono warkoczyki dla dzieci,
  • Kibort Craft – lokalni twórcy wyrobów z drewna

a także liczne stoiska komercyjne m.in. z watą cukrową i popcornem, artykułami i zabawkami dla dzieci, biżuterią i kosmetykami handmade.

Uroczystego otwarcia wydarzenia i powitania gości dokonali Wójt Gminy Sztutowo- Robert Zieliński, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Pani Anna Siudowska oraz przedstawiciel rady sołeckiej Kątów Rybackich –  Pan Artur Klusek.

Po licznych zabawach i atrakcjach dla najmłodszej części widowni, o godzinie 18:00 Wójt zaprosił wszystkich na tradycyjny punkt programu, którym oczywiście był tort. W tym roku, tak jak w poprzednim, ufundowała go ciastkarnia „u Wołka”.

Wieczorną część programu rozpoczęli  występem kabaretowym Znany Wojtek Kamiński i  Michał „Mimi” Zenkner, którzy rozbawiali publiczność swym komediowym show.

Po stand-upowym występie przyszedł czas na zabawę z coverowym zespołem LESZY, którzy swą niesamowitą energią i mocnym brzmieniem porywali publiczność do tańca i świetnej zabawy mimo deszczowej aury.

Cały cykl wydarzenia zwieńczyła dyskoteka pod chmurką z DJ Punio, który niesamowicie roztańczył zgromadzonych mieszkańców i gości naszej gminy.

Tradycyjnie chcielibyśmy podziękować naszym  przyjaciołom i sympatykom Gminy Sztutowo za pomoc i wsparcie w organizacji Dnia Rybaka.

Szczególne podziękowania należą się:

Narodowemu Muzeum Morskiemu – Muzeum Zalewu Wiślanego

Centralnemu Wodociągowi  Żuławskiemu

Przedsiębiorstwu Komunalnemu „Mierzeja”

Bankowi Spółdzielczemu w Stegnie

Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska wraz z Panią Prezes Wioletą Duk

Cukierni „u Wołka”

Hotelowi TRISTAN w Kątach Rybackich

Lokalnej Grupie Rybackiej– Rybacka Brać Mierzei

Parkowi Krajobrazowemu „Mierzeja Wiślana”

Pensjonatowi Wielorybek – Iwona i Grzegorz Glarczyńscy

Świetlicom Gminy Sztutowo  za przygotowanie dekoracji sceny

Kołom Gospodyń Wiejskich w Kątach Rybackich i Łaszce

Firmie Handlowej „KOMIS” R. Terczyński, Z. Musiał – Spółka Jawna za ufundowanie lodów dla dzieci

oraz radzie sołeckiej z Kątów Rybackich za ufundowanie nagród w konkursach.

Gorąco dziękujemy za pomoc w organizacji i zabezpieczeniu imprezy strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Sztutowa i z Łaszki – dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć.

Dziękujemy również za pomoc Komendantowi Policji  w Nowym Dworze Gdańskim oraz ratownikom medycznym z firmy „RMedica”.

Wielkie podziękowania należą się również naszym niezawodnym pracownikom gospodarczym, którzy wykonali świetną pracę przygotowując miejsce wydarzenia.

 

Organizatorzy wydarzenia : Gmina Sztutowo oraz sołectwo Kąty Rybackie

Partnerzy: LOT Gminy Sztutowo, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, o. Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.