• Środa, 29 listopada 2023

  • Imieniny: Blazeja, Saturnina

  • Font Icon

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Każdego roku 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. To numer alarmowy, pod który możemy zadzwonić w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Europejski numer alarmowy 112 działa we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 został powołany do życia uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 roku, a obowiązek ten usankcjonowano postanowieniami Dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 7 marca 2002 roku, w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej).

Numer alarmowy 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym, zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, który służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie bez karty SIM. Kierowanie połączeń na numer alarmowy 112 jest bezpłatne.

Dziękujemy wszystkim operatorom za codzienną pracę, mamy pełną świadomość, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na Państwa barkach każdego dnia. Razem tworzycie zespół profesjonalistów, który potrafi niezawodnie działać nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Dzięki temu zapewniacie obywatelom tak ważne w dzisiejszych czasach poczucie bezpieczeństwa. Życzymy Państwu nieustającej satysfakcji wynikającej z realizacji codziennych obowiązków, a także spełnienia wszystkich marzeń w życiu prywatnym i zawodowym.