• Czwartek, 18 kwietnia 2024

  • Imieniny: Boguslawy, Apoloniusza

  • Font Icon

II część obchodów Dni Rybaka za nami

Za nami kolejny rok obchodów Dni Rybaka, które odbyły się w dwóch terminach.

29.06.2022 w dzień Apostołów Piotra i Pawła odbyło się tradycyjne święcenie łodzi rybackich pod  przy oprawie Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Uroczystość zakończona została Msza Św. w kościele parafialnym pw. Świętego Marka Ewangelisty w Kątach Rybackich.

Dnia 02.07.2022 odbyła się część rozrywkowa Święta Rybaków. Program trwałą od  godziny 16:00 do północy. Było mnóstwo atrakcji, m.in. występ lokalnego zespołu dziecięcego Mała Mi, animacje dla dzieci, malowanie buziek, robienie warkoczyków i tatuaży, pokaz wielkich baniek mydlanych., mnóstwo gier i zabaw. Niewątpliwie ogromnym, zainteresowaniem cieszył się występ żywych maskotek oraz plac z dmuchańcami. 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również rejsy po Zalewie Wiślanym oraz stoiska sołeckie, które przygotowały mnóstwo dań regionalnych, głównie rybnych, przekąsek oraz  słodkości. W tym roku wyjątkowo pojawiły się również potrawy przygotowane przez panie z Ukrainy, które mieszkają na terenie naszej gminy.

Muzeum Zalewu Wiślanego, obchodzące w tym roku swoje 20-lecie  zorganizowało warsztaty i konkursy szkutniczo-powroźnicze. Swoje stoiska miały również Lokalna Organizacja  Turystyczna Gminy Sztutowo, Lokalna Grupa Rybacka – Rybacka brać Mierzei, Żuławska  Lokalna Grupa Działania oraz Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana, który przeprowadzał różne zabawy i konkursy dla najmłodszych. Świetlica w Sztutowie również wystawiła swoje prace gminnych pasjonatów rękodzieła.

Uroczystego otwarcia wydarzenia i powitania gości podjęli Wójt Gminy Sztutowo- Robert Zieliński, sołtys wsi Kąty Rybackie- Pani Iwona Chlebowska, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej – Pani Krystyna Chabska oraz Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego -Pan Robert Domżał.

 

Kolejnym punktem programu był  występ lokalnego zespołu dziecięcego Mała Mi, który w repertuarze  promował naszą  gminę,  a dzięki swym kolorowym przebraniom i pomponom scena zrobiła się  iście tęczowa.

Tradycyjnym punktem wydarzenia był tort, który w tym roku został ufundowany przez Cukiernię u Wołka, a którego to osobiście kroił Wójt naszej gminy. Następnie konferansjer zaprosił na scenę uczestników, którzy chcieli sprawić soją wiedze na temat Gminy Sztutowo. Pomimo, iż byli to głównie najmłodsi uczestnicy wydarzenia, niejednokrotnie zadziwiali swoją wiedzą.

Główne nagrody do konkursu zostały ufundowane przez Hotel Tristan w Kątach Rybackich, za co serdecznie dziękujemy. Uczestnicy, którym nie udało odpowiedzieć się na wszystkie pytania otrzymali także nagrody pocieszenia.

 

O godzinie 18:00 odbył się recital finalistki programu Mam Talent i The Voice of Poland- Julii Olędzkiej, która nastroiła publiczność w klimacie bluesowo-jazzowym.

Następnie na scenie pojawił się główny gość wydarzenia – kabaret z Konopi. Panowie świetnie rozbawiali publiczność swymi skeczami parodiując sytuacje z życia codziennego zarówno w domu, sklepie, na ulicy, jak i  urzędach.

Po kabaretach przyszedł czas na występ zespołu coverowego SMILE, którzy swą energią i empatią porywali do tańca, śpiewu i świetnej zabawy.

Cały cykl obchodów Dni Rybaka zwieńczyła zabawa przy muzyce mechanicznej prowadzona przez  Dj MOROZ, która trwała do północy.

 

Tradycyjnie chcielibyśmy podziękować naszym  przyjaciołom i sympatykom Gminy Sztutowo za pomoc i wsparcie w organizacji Dnia Rybaka.

 

Szczególne podziękowania należą się:

 

Narodowe Muzeum Morskie – Muzeum Zalewu Wiślanego

Centralny Wodociąg Żuławski

Przedsiębiorstwo Komunalne „Mierzeja”

Bank Spółdzielczy w Stegnie

Marina Village – Roman Gaik

Cukiernia u Wołka

Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”

Hotel TRISTAN w Kątach Rybackich

Lokalna Grupa Rybacka – Rybacka Brać Mierzei

Żuławska Lokalna Grupa Działania

Katarzyna i Przemysław Pacewicz – sklep GROSZEK, Kąty Rybackie

Elryb Hurtownia Rybna – Czesław Miniewicz

Pensjonat Wielorybek – Iwona i Grzegorz Glarczyńscy

Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska wraz z Panią Prezes Wioletą Duk

„Świetlica Środowiskowa w Sztutowie – Pani Alina Niedzielska

Biblioteka w Sztutowie- za  przygotowanie występu zespołu „Mała Mi” -Marzena Kozak

Sołectwa: Kąty Rybackie, Groszkowo

Koła Gospodyń Wiejskich w Kątach Rybackich i w Groszkowie

Gorąco dziękujemy za pomoc w organizacji i zabezpieczeniu imprezy strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Sztutowa i z Łaszki – dziękujemy, że zawsze możemy na was liczyć.

Dziękujemy również za pomoc Komendantom: Policji, Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim oraz Placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej, a także Ratownikom Medycznym „Monblu”.