Ruszają przygotowania do III Pomorskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” im. Pawła Adamowicza. Mimo trwającej pandemii koronawirusa nasza misja się nie zmienia – nadal pragniemy inspirować seniorów do samokształcenia i zainteresowania się naukami społecznymi oraz zwiększać poczucie seniorów bycia pełnoprawnym obywatelem w naszym społeczeństwie. Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” powstała w celu motywowania osób 60+ do poszerzania wiedzy i samokształcenia się w zakresie wiedzy o społeczeństwie.
Olimpiadę Wiedzy Obywatelskiej Senior Obywatel rozpoczęła realizować już w 2017 r. Pomorska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, z Barbarą Średniawą-Badowską na czele. Inicjatywa zyskała naśladowców w innych regionach Polski, w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i świętokrzyskim.
W ubiegłym roku podczas Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” wyłoniono piętnastu laureatów, z których aż jedenastu reprezentowało Pomorze! Pierwsze miejsce zdobyła mieszkanka Gniewu. Chcemy powtórzyć ten sukces również podczas tej edycji Olimpiady. W tym roku rekrutacja organizatorów Olimpiady na szczeblu powiatowym trwa do 17 lipca. Eliminacje w powiatach powinny odbyć się do 15 grudnia, natomiast finał na szczeblu wojewódzkim obędzie się w czerwcu 2021 r.
W tym roku w związku z obostrzeniami dotyczącymi organizowania spotkań oraz w trosce o zdrowie seniorów, wykłady przygotowujące do Olimpiady odbędą się za pośrednictwem Internetu. Od 25 czerwca do października na profilu na Facebooku „Pomorska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej” co czwartek o godz. 12.00 publikowane są wykłady z zakresu wiedzy o demografii, demokracji i polityki, zdrowia i profilaktyki, prawa i równości oraz samorządu terytorialnego. Filmy można również obejrzeć na stronie Klubu Olimpijczyka „Srebrni Obywatele”. Wykłady są możliwe do odtworzenia w dowolnym momencie, a dostęp do nich jest bezpłatny. Swoje wystąpienia publikują m.in. dr hab. Agnieszka Bógdał-Brzezińska (UW), prof. dr hab. Cezary Obracht Prondzyński (UG), dr hab. Rafał Ożarowski (WSAiB w Gdyni), dr hab. Jan A. Wendt (UG), redaktor Robert Silski i Przemysław Staroń (II LO w Sopocie).
Uczestnictwo w Olimpiadzie i wypełnienie testów będzie również możliwe w formie hybrydowej, zarówno stacjonarnie przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa epidemicznego, jak i przez Internet. Taka forma organizacji pomoże naszym seniorom zdobyć albo pogłębić wiedzę z zakresu posługiwania się komunikatorami internetowymi.
Aby zgłosić chęć organizacji Olimpiady w swoim powiecie, prosimy o kontakt:
883 703 713 barbara_sredniawa@wp.pl
58 526 81 15 przemyslaw.czaja@metropoliagdansk.pl
Olimpiada jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.