• Środa, 29 listopada 2023

  • Imieniny: Blazeja, Saturnina

  • Font Icon

III Pomorska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel”

Ruszają przygotowania do III Pomorskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” im. Pawła Adamowicza. Mimo trwającej pandemii koronawirusa nasza misja się nie zmienia – nadal pragniemy inspirować seniorów do samokształcenia i zainteresowania się naukami społecznymi oraz zwiększać poczucie seniorów bycia pełnoprawnym obywatelem w naszym społeczeństwie. Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” powstała w celu motywowania osób 60+ do poszerzania wiedzy i samokształcenia się w zakresie wiedzy o społeczeństwie.

Olimpiadę Wiedzy Obywatelskiej Senior Obywatel rozpoczęła realizować już w 2017 r. Pomorska Delegatura Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, z Barbarą Średniawą-Badowską na czele. Inicjatywa zyskała naśladowców w innych regionach Polski, w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i świętokrzyskim.

 

W ubiegłym roku podczas Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” wyłoniono piętnastu laureatów, z których aż jedenastu reprezentowało Pomorze! Pierwsze miejsce zdobyła mieszkanka Gniewu. Chcemy powtórzyć ten sukces również podczas tej edycji Olimpiady. W tym roku rekrutacja organizatorów Olimpiady na szczeblu powiatowym trwa do 17 lipca. Eliminacje w powiatach powinny odbyć się do 15 grudnia, natomiast finał na szczeblu wojewódzkim obędzie się w czerwcu 2021 r.

W tym roku w związku z obostrzeniami dotyczącymi organizowania spotkań oraz w trosce o zdrowie seniorów, wykłady przygotowujące do Olimpiady odbędą się za pośrednictwem Internetu. Od 25 czerwca do października na profilu na Facebooku „Pomorska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej” co czwartek o godz. 12.00 publikowane są wykłady z zakresu wiedzy o demografii, demokracji i polityki, zdrowia i profilaktyki, prawa i równości oraz samorządu terytorialnego. Filmy można również obejrzeć na stronie Klubu Olimpijczyka „Srebrni Obywatele”. Wykłady są możliwe do odtworzenia w dowolnym momencie, a dostęp do nich jest bezpłatny. Swoje wystąpienia publikują m.in. dr hab. Agnieszka Bógdał-Brzezińska (UW), prof. dr hab. Cezary Obracht Prondzyński (UG), dr hab. Rafał Ożarowski (WSAiB w Gdyni), dr hab. Jan A. Wendt (UG), redaktor Robert Silski i Przemysław Staroń (II LO w Sopocie).

Uczestnictwo w Olimpiadzie i wypełnienie testów będzie również możliwe w formie hybrydowej, zarówno stacjonarnie przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa epidemicznego, jak i przez Internet. Taka forma organizacji pomoże naszym seniorom zdobyć albo pogłębić wiedzę z zakresu posługiwania się komunikatorami internetowymi.

Aby zgłosić chęć organizacji Olimpiady w swoim powiecie, prosimy o kontakt:

883 703 713 barbara_sredniawa@wp.pl

58 526 81 15 przemyslaw.czaja@metropoliagdansk.pl

Olimpiada jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego.