Sztutowo pamięta
W dniu 25 stycznia br. odbyły się uroczyste obchody 79 rocznicy Marszu Śmierci. Gminę Sztutowo reprezentował Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński. Uroczystości rozpoczęto o godz. 8:30 nabożeństwem w kościele p.w. Świętych Aniołów Stróżów w Cedrach Wielkich, następnie pod okolicznościowym obeliskiem złożono kwiaty w celu upamiętnienia wydarzenia. Uroczystościom towarzyszyło odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. Bernarda Wieckiego w Szkoła Podstawowa im. Obrońców Ziem Polskich w Wocławach. W Oliwskiej Archikatedrze odprawiona została msza święta, która upamiętniła 79. rocznicę Marszu Śmierci więźniów obozu Stutthof. W wydarzeniu uczestniczyli licznie przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, duchowni lokalnych parafii oraz mieszkańcy.
Rys historyczny
25 stycznia 1945 roku komendant obozu koncentracyjnego Stutthof, Paul Werner Hoppe, zarządził rozpoczęcie ewakuacji obozu. Trasa ewakuacji prowadziła przez Mikoszewo, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, Juszkowo, Straszyn, Łapino, Kolbudy, Niestępowo, Żukowo, Przodkowo, Pomieczyno, Luzino, Godętowo do Lęborka. Przewidywano marsz 7-dniowy. Więźniom rozdano trochę obozowej odzieży i koców oraz prowiant składający się z około 500 g chleba i około 120 g margaryny lub topionego sera. Większość wygłodniałych więźniów zjadła otrzymaną żywność od razu, dalej maszerując bez jedzenia. Kolumny więźniów przebywały codziennie ponad 20 km, brnąc w głębokim śniegu, przy temperaturze -20°C. Łącznie na trasę tragicznego marszu śmierci wyszło ponad 11 000 osób, a do celu dotarło 7 tysięcy – z brakujących 4 tysięcy połowa to udane ucieczki z trasy marszu i miejsc postojowych. Pozostałe 2 tys. osób to ofiary zimna, głodu i trudów marszu.
Gmina Sztutowo to wyjątkowe miejsce. To, co nas wyróżnia to szczególna dbałość o powagę i godność miejsca, w którym w czasie II Wojny Światowej funkcjonował Obóz Koncentracyjny Stutthof. Życie w nim straciło wiele tysięcy osób. Byli to ludzie wielu narodowości i wyznań. Oddając im należny hołd i cześć dbamy, aby pamięć o nich przetrwała. Mimo trudności, konsekwentnie zabiegamy o włączenie byłych Zakładów Zbrojeniowych DAW w zasób Muzeum Stutthof, zapewniając kolejnym pokoleniom wyjątkowe lekcje historii.
źródło zdjęć:
Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku