• Wtorek, 08 października 2024

  • Imieniny: Pelagii, Brygidy, Walerii

  • Font Icon

Obchody 81. rocznicy pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof

Upamiętnienie pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa rozpocznie się o godz. 12:00.

Tegoroczne obchody związane z rocznicą pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof, przypadające na 2. września, odbędą się pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Podczas uroczystości głos zabierze były więzień KL Stutthof płk w st. spocz. dr inż. Czesław Lewandowski. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, uroczystość będzie przebiegała w zmienionych warunkach, podczas upamiętnienia i wydarzeń towarzyszących prosimy o stosowanie się do obowiązujących zaleceń sanitarnych.
Czesław Lewandowski urodził się 17.10.1928 r. w Warszawie. Na przełomie 1942 i 1943 r., wstąpił do konspiracyjnego harcerstwa, gdzie otrzymał pseudonim „Bystry”. W czasie Powstania Warszawskiego należał do II Obwodu „Żywiciel” na Żoliborzu, zgrupowanie „Żyrafa” – zgrupowanie „Żbik” – pluton 217. Podczas jednej z akcji został wraz z kolegami otoczony przez Niemców, wzięty do niewoli i 31 sierpnia transportem z Warszawy trafił do obozu Stutthof, gdzie oznaczono go numerem 79 159. W czasie pobytu w obozie pracował przy rozładunku i załadunku barek w stoczni Schichaua w Elblągu, i przy produkcji broni. Ewakuowany drogą lądową z obozu 25 stycznia 1945 r., przeszedł trasę Marszu Śmierci i na początku marca został wyzwolony przez Armię Czerwoną w okolicach Lęborka. Zawodowo związał się z wojskiem, w którym dosłużył się stopnia pułkownika.
Uroczystość 81. rocznicy pierwszego transportu, ze względu na czas pandemii, będzie łączyć w sobie wydarzenia, który miały miejsce tylko wirtualnej przestrzeni, tak jak 75. rocznica wyzwolenia KL Stutthof, która odbyła się 9 maja 2020 r. Podczas upamiętnienia będzie możliwe osobiste oddanie hołdu ofiarom pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, wysłuchanie przemówień oraz uczestnictwo w otwarciu trzech wystaw czasowych: „Stutthof 8/9 maja 1945 r. Historia i pamięć”, „Znani – nieznani. Historie ludzi w numerach zapisane. Odtąd nazwiska nasze przestały istnieć – staliśmy się tylko numerami”, „Hale DAW- prace dyplomowe studentów Politechniki Warszawskiej”.
W dniu uroczystości, o godzinie 10:45, przy budynku dawnego krematorium zostanie odprawiona Msza święta, w intencji ofiar obozu Stutthof, której będzie przewodniczył J.E. biskup dr Jacek Jezierski.