• Czwartek, 13 czerwca 2024

  • Imieniny: Lucjana, Antoniego

  • Font Icon

Obchody dnia Niepodległości w Sztutowie

Dziś, tj. 11 listopada obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Sztutowo czynnie włączyło się w obchody tego wyjątkowego święta. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. Św. Wojciecha w Sztutowie, w której licznie brali udział nasi mieszkańcy. Poczty sztandarowe reprezentowali: przedstawiciele OSP Sztutowo, OSP Łaszka oraz szkoły podstawowej w Sztutowie. Po mszy  świętej odbył się Marsz Niepodległości, którego trasa przebiegała ulicą Krótką i Szkolną do skweru Stulecia Odzyskania Niepodległości. Mieszkańcy z dumą wspólnie nieśli 50-metrową flagę narodową, podążając za pojazdem OSP, z którego niosły się pieśni narodowe. Oficjalną część uroczystości na skwerze rozpoczęli lektorzy ze szkoły podstawowej, następnie głos zabrali gospodarz uroczystości – Wójt Gminy Sztutowo Robert Zieliński oraz przewodniczący Rady Gminy Pan Marcin Owsiński. Część artystyczną przygotowali dla nas najmłodsi mieszkańcy – grupa Motylków i Pszczółek z przedszkola w Sztutowie. W programie nie zabrakło również znanych wszystkim pieśni patriotycznych, tj. „Rota”, „Maszerują strzelcy”, „Wojenko, wojenko”, „My pierwsza brygada” i wielu  innych. Dla wszystkich uczestniczących w uroczystościach zostały przygotowane przez Panią Alinę Niedzielską i jej podopiecznych przypinki i dekoracje w barwach narodowych. Mieszkańcy otrzymali również flagi, które ufundował prezes firmy EL INVEST DEVELOPMENT Pan Włodzimierz Powązka, natomiast najmłodszym uczestnikom wręczono słodkie, biało-czerwone lizaki. Nie obyło się też bez poczęstunku, którym był ciepły bigos przygotowany przez panie kucharki ze szkoły, a także słodkich drożdżówek naszych mieszkanek.

W drugiej części obchodów Dnia Niepodległości Bibliotece Publicznej w Sztutowie odbyła się prezentacja pt. „Pierwsze zdjęcia lotnicze Sztutowa i okolic po 1945r.” prowadzona przez dr Marcina Owsińskiego.
Była to okazja do lepszego poznania historii naszego regionu.

 

Wielkie podziękowania za pomoc w przygotowaniu uroczystości należą się:

-Pani dyrektor Sylwii Owsińskiej, pani Agnieszce oraz uczniom szkoły podstawowej, paniom kucharkom za przygotowanie pysznego bigosu,

– Pani dyrektor przedszkola Katarzynie Daniulk-Szala, nauczycielkom Paniom Beacie Kompiel i Iwonie Boszke za przygotowanie wystąpień artystycznych grupy Motylków i Pszczółek.

-Paniom: Alinie Niedzielskiej, Krystynie Dróżdż i Annie Góra za przygotowanie drożdżówek,

-Naszym niezawodnym strażakom z OSP Sztutowo i Łaszka

-Panu Marcinowi Wolskiemu za przygotowanie plakatu uroczystości

– Pani Wioleccie Milewskiej za oprawę fotograficzną.

Oprawa artystyczna i nagłośnienie to zasługa Pana Sławomira Styczyńskiego, któremu jesteśmy bardzo wdzięczni za zaangażowanie i bezinteresowne wsparcie w wydarzeniu.

Jest nam niezmiernie miło, ze mamy wśród nas zjednoczoną społeczność, z którą mogliśmy świętować tak ważny dla naszej ojczyzny dzień.

#Niepodległa #świętujmyrazem #11listopada

Fot. Gmina Sztutowo, Pani Wioletta Milewska