Za nami Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Sztutowo. W tym roku przeżyliśmy je w szczególny sposób. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta o pokój, bezpieczeństwo i pomyślność naszej Ojczyny.
Kolejnym punktem święta było spotkanie w centrum Sztutowa, gdzie wspólnie wspominaliśmy wiele pokoleń naszych przodków oraz ich wkład w niepodległość Polski. W rolę prowadzących spotkanie wcielili się członkowie pocztu sztandarowego szkoły w Sztutowie. Uroczystość swoim śpiewem uświetnił chór złożony z mieszkańców naszej gminy prowadzony przez pana Mateusza Goska. Wspólnie z nimi śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.
Zebrana społeczność wysłuchała wzruszających przemówień Wójta Roberta Zielińskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Sztutowo Marcina Owsińskiego. Po przemówieniu strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sztutowie wciągnęli na maszty trzy flagi: Polski, Gminy i Unii Europejskiej. Kolejnym elementem uroczystości było odsłonięcie kamienia pamiątkowego przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Sztutowie, a następnie poświęcenie go przez księdza kanonika Jerzego Drobińskiego. Podczas kolejnego występu chóru złożono symboliczne wiązanki kwiatów w imieniu lokalnej społeczności oraz służb mundurowych ku wspomnieniu naszych przodków. O godzinie 12:00 w ramach ogólnopolskiej akcji “Niepodległa do hymnu” uroczyście odśpiewaliśmy hymn.
Na zakończenie spotkania Wójt podziękował licznie zebranym mieszkańcom za przybycie. Podziękowania skierowane były również do wielu osób i instytucji m.in. do pana Sławomira Rzeszutka, Banku Spółdzielczego w Stegnie oraz Przedsiębiorstwa Komunalnego Mierzeja. Ich zaangażowanie umożliwiło utworzenie miejsca spotkań, w którym można upamiętniać naszych przodków.
Mamy nadzieję, że odsłonięcie kamienia pamiątkowego Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz 75-lecia powstania Gminy Sztutowo będzie nas łączyło i przypominało o tym, że tworzymy wspólnotę, której zależy na swojej małej i dużej Ojczyźnie.
Wieczorem spotkaliśmy się na łączniku ulicy Obozowej, by posłuchać pieśni patriotycznych. Miejsce spotkania było wyjątkowe – dawne hale zbrojeniowe obozu Stutthof. Obiekty (hale) są własnością Gminy Sztutowo. Jako lokalny samorząd dążymy do tego, aby służyły one kolejnym pokoleniom, oddając pamięć i szacunek dla trudnych kart historii.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za liczną obecność w tym ważnym dniu.