Baltic Amber Coast. Development of crossborder area through building up and modernization of tourism infrastructure
Wniosek o dofinansowanie projektu pn. Baltic Amber Coast. Development of crossborder area through building up and modernization of tourism infrastucture został złożony w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska – Rosja 2007-2013 w roku 2010.
Link na stronę programu: www.lt-pl-ru.eu
PRIORYTET 2: Wspieranie rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego
Działanie 2.1. Rozwój turystyki
Leader Projektu: Gmina Sztutowo
Partnerzy Projektu:
– Gmina Miasto Ustka;
– Gmina Sztutowo;
– Gmina Miasta Krynica Morska ;
– Gmina Jantarniy Urban District (Rosja);
– Gmina Stegna ( partner wspierający, bez budżetu).
Całkowita wartość projektu: 2 618 052,55 EUR
Całkowita wartość budżetu Gminy Sztutowo: 1 115 551,15 EUR
Wartość dofinansowania dla Gminy Sztutowo: 1 003 996,03 EUR
Poziom dofinansowania: do 90% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
W ramach projektu Gmina Sztutowo zorganizuje w listopadzie 2012 r. I warsztaty projektowe oraz przystąpi do modernizacji i rozbudowy przystani żeglarskiej w Sztutowie. Dodatkowo Gmina Sztutowo wykona materiały poligraficzne (ulotki, broszury), stronę internetową, które zostaną opracowane w ramach działań nad stworzeniem produktu turystycznego.
Wydarzenia w ramach projektu:
Warsztaty: „Program rozwoju infrastruktury i produktu turystycznego”- część I
W dniach 25-27 listopada 2012r.w Jantarze (gm. Stegna) odbyły się warsztaty
dot. opracowania „Programu rozwoju infrastruktury i produktu turystycznego” – część I. Program ten będzie strategią działań, mających na celu stworzenie spójnego dla 5 miejscowości realizujących projekt, produktu turystycznego. Zamierzeniem jest, aby był on pomocny w wykreowaniu pozytywnego wizerunku obszaru współpracy (Sztutowo, Stegna, Krynica Morska, Ustka, Jantarnyj), co będzie się łączyło z zwiększeniem napływu turystów. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele Leadera oraz Partnerzy projektu -łącznie 18 osób.
Konferencja inauguracyjna w Krynicy Morskiej
W dniach 28-29 listopada 2012 r. w Krynicy Morskiej odbyła się konferencja inaugurująca realizację projektu „Baltic Amber Coast. Development of crossboarder area through building up and modernization of tourism infrastructure”.
Pierwszego dnia nastąpiła prezentacja miast będących stronami projektu, tj. Sztutowa (Leader), Stegny, Ustki oraz Jantarnyi (Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej). Dodatkowo zostały przedstawione założenia (główne cele oraz najważniejsze działania) zarówno projektu strony polskiej, jak również rosyjskiej części symetrycznego projektu „Baltic Amber Coast. Developmentof crossborder area through building up an modernization of tourism infrastructure. Part II”.
Drugiego dnia przedstawiono praktyki oraz doświadczenia w realizacji projektów województwa pomorskiego, tj.: Projekt Pętli Żuławskiej (omówiony przez Kierownika Biura Rozwoju Dróg Wodnych Województwa Pomorskiego) oraz Projekt Marriage (przedstawiony przez przedstawiciela Politechniki Gdańskiej). Ponadto uczestnicy konferencji uzyskali informacje o wynikach warsztatów zrealizowanych w Jantarze w dn. 25-27 listopada 2012r.
Łącznie w konferencji wzięło udział ok. 80 osób.
Warsztaty: „Program rozwoju infrastruktury i produktu turystycznego” – część II
W dniach 15 – 17.05.2013 w Ustce odbyła się druga część warsztatów dotycząca opracowania „Programu rozwoju infrastruktury i produktu turystycznego”. Działania projektowe podejmowane podczas warsztatów, są drogą do stworzenia a następnie wdrożenia produktu turystycznego, dzięki któremu potencjalny turysta będzie miał dostęp do kompleksowej oferty i atrakcji obszaru współpracy( Sztutowo, Krynica Morska, Stegna, Ustka, Jantarnyj). Pozwoli to na zwiększenie liczby turystów , jak również wzmocni ruch turystyczny między gminami partnerskimi. Kompleksowa oferta produktu tj. informacje o ośrodkach, usługach, wydarzeniach oraz miejscach do zwiedzenia w okolicy wszystkich partnerów będą zawarte w broszurach, ulotkach, na stronie internetowej.
Uczestnikami warsztatów byli partnerzy projektu oraz przedstawiciel Lidera – łącznie w spotkaniu udział wzięło 18 osób.
I Bursztynowe regaty w Ustce
W sobotę, 29 czerwca 2013r., na redzie portu w Ustce odbyły się Bursztynowe Regaty w klasie Optimist – dzieci do lat 15. Impreza, organizowana przez Urząd Miasta w Ustce, odbyła się w ramach unijnego projektu Baltic Amber Coast. Development of crossborder area through building up and modernization of tourism infrastructure, współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, w którym współpracują ze sobą: Gmina Miasto Ustka, Gmina Sztutowo, Gmina Stegna, Gmina Miasta Krynica Morska oraz Jantarnyj z Obwodu Kaliningradzkiego. W organizacji pomógł Jacht Klub „Opty” Ustka.
Do udziału w regatach zaproszono także Kluby z Łeby, Kołobrzegu, Koszalina i Szczecinka. Wystartowało 52. dzieci, rywalizując ze sobą w dwóch grupach A (starsza) i B (młodsza).Regaty rozpoczęły się nieco po godzinie 11:00. Turyści, mieszkańcy oraz kibice mogli podziwiać z główek molo około 40 żaglówek, rywalizujących na redzie usteckiego portu. Dzięki sprzyjającym warunkom, możliwe było rozegranie czterech biegów. Zawodnicy spędzili na morzu niemal pięć godzin. W tym czasie, w wiosce regatowej (w porcie zachodnim), turyści i mieszkańcy mogli wysłuchać szant w wykonaniu Piotra Wypychowskiego i skosztować przygotowanego poczęstunku.
Bursztynowe Regaty były nie tylko okazją do żeglarskich zmagań najmłodszych, były także spotkaniem sympatyków żeglarstwa oraz partnerów projektu Baltic Amber Coast.
II Bursztynowe regaty w Ustce
Warsztaty: „Program rozwoju infrastruktury i produktu turystycznego” – część III
W dniach 20 -21 października 2013 r. w ramach realizowanego programu pn. Baltic Amber Coast. Development of crossborder area through building up and modernization of tourism infrastructure, współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 – odbyły się III warsztaty w Rosji. Na warsztatach kontynuowano podjęte działania przez wszystkich partnerów projektu (Sztutowo, Stegna, Krynica Morska, Ustka, Jantarnyj), które są drogą do stworzenia nowego produktu turystycznego. Do kompleksowego opracowania produktu turystycznego pozostały jeszcze jedne warsztaty, które odbędą się także u partnera Rosyjskiego.
Modernizacja i rozbudowa przystani żeglarskiej w Sztutowie
Gmina Sztutowo jako lider projektu Baltic Amber Coast. Development of crossborder area through building up and modernization of tourism infrastructure/Bursztynowe Wybrzeże Bałtyku. Rozwój obszaru przygranicznego poprzez rozbudowę oraz modernizację infrastruktury turystycznej, współfinansowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, modernizuje i rozbudowuje przystań jachtową.
Budowę rozpoczęto w kwietniu 2013 roku i wykonano następujące roboty: rozbiórka pomostu, nowy slip, roboty pogłębiarskie, przyłącza wodno-kanalizacyjne i deszczowe, umocniono brzeg, wbito pale dla pomostów pływających, zainstalowano pomosty pływające, oświetlenie terenu, skrzynki rozdzielcze oraz złącza, ciągi typu Nelton, ciągi drogowe oraz ciągi piesze.
Modernizacja ma na celu rozwój potencjału Gminy poprzez zwiększenie ruchu turystycznego co wpisuje się w ogólny cel projektu.
Tak było:
W międzyczasie latem:
W międzyczasie zimą:
Odbiór końcowy inwestycji – 6 marca 2014 r
Sztutowo wraz z innymi partnerami Projektu, w ramach pozyskanych po przetargach oszczędności, wnioskowało o rozszerzenie zakresu prac modernizacyjnych. W marcu 2014 r. roku został podpisany aneks do umowy o dofinansowanie wyrażający zgodę na wykonanie dodatkowego zakresu.
W ramach rozszerzenia zakresu projektu zaplanowany został remont starego pomostu na Wiśle Królewieckiej.
Modernizacja i rozbudowa części lądowej przystani jachtowej w Krynicy Morskiej
Pod koniec marca bieżącego roku dobiegły końca prace budowlane na terenie modernizowanego portu jachtowego w Krynicy Morskiej. W ramach zakończonych prac zostało wykonane: deptak główny, plac główny, na którym w sezonie letnim będą się odbywały imprezy plenerowe, chodnik i parking, toalety ogólnodostępne, budynek informacji turystycznej.
Port w trakcie modernizacji
Port po modernizacji
Krynica Morska wraz z innymi partnerami Projektu, w ramach pozyskanych po przetargach oszczędności, wnioskowała o rozszerzenie zakresu prac modernizacyjnych w Porcie Jachtowym. W marcu tego roku został podpisany aneks do umowy o dofinansowanie wyrażający zgodę na wykonanie dodatkowego zakresu.
W ramach tego etapu zostanie zrealizowane: wiata na odpady stałe, pawilon recepcji przy polu namiotowym, poczekalnia autobusowa z dworcem, zakup ławek i koszy na teren zmodernizowanej już części lądowej portu jachtowego.
III Bursztynowe Regaty w Ustce
W sobotę, 21 czerwca 2014 r., w porcie zachodnim w Ustce odbyły się regaty w klasie Optimist. Była to już trzecia i zarazem ostatnia edycja Bursztynowych Regat organizowanych przez Miasto Ustka przy współudziale Jacht Clubu „Opty” w Ustce, w ramach unijnego projektu Baltic Amber Coast. Development of crossborder area through building up and modernization of torusim infrastructure.
W regatach wzięły udział kluby z Obwodu Kaliningradzkiego, Łeby, Człuchowa, Chojnic i Koszalina. Niestety w tym roku szczęście nie dopisało jeżeli chodzi o pogodę, ponieważ wiał silny wiatr. Zawodnicy musieli się zmagać z silnym wiatrem i wysoką falą, a służby ratownicze nie raz były zmuszone interweniować by ich wspomóc. W sumie rozegrano pięć biegów.
Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody regaty oglądała dość liczna publiczność zebrana na molo. W międzyczasie pod sceną dzieci mogły się bawić z teatrem Władca Lalek i zdobywać wiedzę i umiejętności w Szkole Piratów. Regaty zakończył koncert szant w wykonaniu zespołu HANDSZPAKI.
Bursztynowe Regaty były nie tylko okazja do żeglarskich zmagań najmłodszych ale także spotkaniem dla partnerów projektu Baltic Amber Coast.
Warsztaty: „Program rozwoju infrastruktury i produktu turystycznego” – część IV
W dniach 26-28 sierpnia 2014 r. w ramach realizowanego programu pn. Baltic Amber Coast. Development of crossborder area through building up and modernization of tourism infrastructure, współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 – odbyły się IV i zarazem ostatnie warsztaty u partnera z Rosji.
Głównym tematem warsztatów było omówienie i rozszerzenie wypracowanego do tej pory wspólnego produktu turystycznego. Każdy z Partnerów musiał omówić poszczególne koncepcje składające się na wspólny produkt turystyczny, co obecnie jest już dostępne dla turystów na terenie danej gminy a co w przyszłości mogłoby powstać.
Na koniec zostały poruszone kwestie możliwości przyszłej współpracy w ramach nowych projektów partnerskich. Partnerzy uczestniczący w warsztatach zostali zobowiązani do przedyskutowania tego tematu w swoich gminach. Przed nami jeszcze konferencja finałowa, zamykająca nasz program, na której to omówione zostaną efekty naszej współpracy a także możliwości dalszej współpracy.
Finałowa Konferencja w Jantarnym
W dniach 11-12 września 2014 r. w miejscowości Jantarnyi w Rosji odbyła się konferencja zamykająca realizację projektu „Baltic Amber Coast. Development of crossboarder area through building up and modernization of tourism infrastructure”.
Pierwszego dnia miasta partnerskie, tj. Sztutowo, Krynica Morska oraz Jantarnyi (Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej) przedstawiły swoje prezentacje dotyczące miast oraz osiągniętych przez nie wyników w ramach realizowanego projektu. Dodatkowo reprezentant partnera z Rosji Pan Aleksey Ignatiev omówił wspólnie wypracowany produkt turystyczny. Drugiego dnia uczestnicy konferencji wysłuchali trzech prezentacji przedstawicieli z Rosji, specjalizujących się w bursztynie. Pierwsza prezentacja dotyczyła Kaliningradzkiego Muzeum Bursztynu, jego historii i eksponatów w nim znajdujących się. Drugą prezentacją była prezentacja członkiń zrzeszenia artystów pod nazwą Pruski Miód, przedstawiająca ich działalność i wyroby z bursztynu. Ostatnia prezentacja dotyczyła technologii wykorzystania bursztynu. Pan Sergey Petrov omówił właściwości lecznicze bursztynu, zastosowanie tego kruszca w medycynie i kosmetyce a także zaprezentował dostępne na rynku kosmetyki z bursztynem.
Po prezentacjach nastąpiło krótkie podsumowanie konferencji a także dyskusja na temat idei oraz propozycji dotyczących realizacji w przyszłości projektów w ramach współpracy transgranicznej.
Łącznie w konferencji wzięło udział ok. 80 osób.
Impreza promocyjna – Sztutowo
Impreza promocyjna w Sztutowie odbył się 16 sierpnia 2014 na terenie nowo zmodernizowanej w ramach projektu przystani jachtowej. Imprezę otworzył pan Wójt Stanisław Kochanowski oraz pani Małgorzata Woźniak szefowa Sekretariatu Technicznego. Podczas imprezy promocyjnej od 25 do 30 dzieci uczestniczyły w grach i konkursach z nagrodami. Po grach i konkursy z nagrodami wszystkich zebranych na placu zaproszono na koncert gwiazdy wieczoru. Na scenie pojawił się zespół znany każdemu – Varius Manx po tym DJ grał do północy .Podczas całej imprezy promocyjnej spiker informował o projekcie Bursztynowe Wybrzeże Bałtyku i produktach wytworzonych w ramach projektu. W wydarzeniu uczestniczyło około 1500 osób.
Quest w Stegnie – gra miejska
Quest w Stegnie – gra miejska, miał miejsce 17 sierpnia 2014. Gra zaczęła się o 12.15 i trwała do 15.30. Planszę do gry stanowiły miejscowości gminy Stegna. Gra polegała na zdobyciu jak największej liczby punktów. Można było tego dokonać znajdując 16 słów rozmieszczonych w różnych punktach. Do punktów docierało się za pomocą wskazówek udzielonych w Karcie Zadań. Informacje o Pierwszej Grze Gminnej w Stegnie pojawią się na kilka dni przed datą 17 sierpnia 2014. Na terenie gmin Stegna, Krynica Morska i Sztutowo zostały rozwieszone plakaty informacyjne. Podczas imprez plenerowych odbywających się w Krynicy Morskiej (15 sierpnia 2014) i w Sztutowie (16 sierpnia 2014) ze sceny bęły wielokrotnie powtarzane przez konferansjera informacje o zaplanowanej na dzień 17 sierpnia 2014 Pierwszej Grze Gminnej w Stegnie..W ciągu dwóch dni (15 i 16 sierpnia 2014) przedstawiciele organizatora byli również obecni w Stegnie i Jantarze w najbardziej popularnych miejscach i tam rozdawali Pakiety uczestnika i zachęcali do udziału. Na starcie/mecie został ustawiony namiot wraz z aparaturą nagłaśniającą. W tym miejscu Neptun wraz z orszakiem ogłaszał przez mikrofon możliwość wzięcia udziału w grze i pokrótce wyjaśniał jej zasady oraz przedstawiał nagrody jakie można zdobyć. Po zakończeniu gry zwycięzcy i pozostali uczestnicy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Neptunem. Podczas całego Questu orszak Neptuna informował o projekcie Baltic Amber Coast i produktach turystycznych z nim związanych. Rozdano ponad 100 Pakietów uczestnika, do mety dotarło 25 osób. Była to bardzo ciekawa rozrywka dla mieszkańców i turystów licznie odwiedzających w okresie letnim gminą Stegna.