• Środa, 24 kwietnia 2024

  • Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

  • Font Icon

Wielki finał w sprawie przekazania zabytku Nowej Kuchni Obozowej

Dzisiejsza data zapisze się na stałe w historii Gminy Sztutowo.
Po wielu latach wytężonej pracy Wójta Gminy Sztutowo – Roberta Zielińskiego, Dyrektora Muzeum Stutthof – Piotra Tarnowskiego oraz pracowników obu instytucji – aktem notarialnym w drodze darowizny przeniesiono prawo własności nieruchomości zabudowanej tzw. Nowej Kuchni Obozowej, będącej własnością Gminy Sztutowo, na rzecz Muzeum Stutthof w Sztutowie. 
 
Budynek  Nowej Kuchni Obozowej to zabytek historycznie dużej wagi.
Historia budynku Nowej Kuchni rozpoczyna się wraz z podjęciem przez Niemców decyzji o przekształceniu obozu Stutthof w obóz koncentracyjny. Plany rozbudowy zakładały wzniesienie budynku kuchni obozowej, która byłaby w stanie zapewnić posiłki dla ponad 100 000 więźniów. Pracę rozpoczęto połowie 1943 r., zakończono w 1944 r. Tuż przed budynkiem Nowej Kuchni miał rozciągać się nowy, ogromny plac apelowy. Pomimo ukończenia prac budowlanych Nowa Kuchnia nigdy nie pełniła funkcji, jaką dla niej pierwotnie przewidziano. Budynek wykorzystywano jako magazyny, a od sierpnia 1944 r. pełnił również miejsce tymczasowego lokum dla przybywających transportów żydowskich, w większości kobiet. 
 
Losy zabudowań były przewrotne. Decyzją ówczesnych władz, tj. po zakończeniu II wojny światowej i utworzeniu Muzeum Stutthof w Sztutowie, obiekt nie wszedł w jego skład, podobnie jak m.in. hale Niemieckich Zakładów Zbrojeniowych (DAW), budynek psiarni i willa komendanta. Obiekty były wykorzystywane na różne sposoby. Z biegiem lat obiekty, za wyjątkiem tzw. psiarni i budynku komendanta, przestały pełnić jakąkolwiek funkcję. Dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gmina Sztutowo w 2021 r. wykonała dokumentację, która umożliwi przystosowanie i wykorzystanie obiektu na potrzeby zwiedzających. Dokumentacja uzyskała uzgodnienie od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
 
Dziś zakończony został pierwszy etap procesu przekazywania zabytków. Przed nami jeszcze wiele wytężonej pracy związanej z przekazaniem kolejnych obiektów.  W dowód uznania za współpracę z Dyrekcją Muzeum Stutthof, Wójt przekazał sadzonkę dębu – jako symbol długowieczności, siły i wytrzymałości, tak aby kolejnym pokoleniom okazać, iż sumienną i wytrwałą pracą można wiele zdziałać. 
 
W tym ważnym wydarzeniu nie zabrakło również deklaracji Wójta Gminy Sztutowo, iż jako samorząd lokalny zawsze będziemy wspierać wszelkie działania mające na celu ukorzenienie naszej historii, tak aby kolejnym pokoleniom nigdy nie zabrakło wiedzy na temat losów naszych przodków. 
 
Z życzeniami dalszej owocnej współpracy z Dyrekcją Muzeum Stutthof,
 
Robert Zieliński
Wójt Gminy Sztutowo